Tiesiskums un likumība ir pamatvērtības, kas veido demokrātisku sabiedrību un nodrošina tās stabilitāti un attīstību. Tiesiskums nozīmē, ka valsts darbība un indivīdu rīcība ir ierobežota ar likumiem, kas ir vienlīdzīgi piemērojami visiem pilsoņiem. Latvijā un Eiropas Savienībā šie principi ir stipri sakņojušies normatīvajos aktos, kas nodrošina tiesiskumu kā galveno demokrātijas pīlāru.
Latvijas Juridiskās Sistēmas Stūrakmeņi: Tiesiskuma Garants Satversme un Tiesību Akti
Latvijas Republikas Satversme ir galvenais tiesību akts, kas nodrošina pamattiesību aizsardzību un noteikumus valsts darbībai. Tiesiskuma princips izriet kopsakarā no Latvijas Republikas Satversmes 1. un 2. panta, kuros norādīts, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika un ka valsts vara pieder tautai, no kā izriet, ka vara tiek īstenota saskaņā ar likumu. Tas nodrošina, ka valsts iestāžu rīcība ir ierobežota un nepārkāpj indivīdu tiesības.
Latvijas tiesiskajā sistēmā ir arī tiesību akti, kas nosaka procedūras, noteikumus un sankcijas, kuras ir jāievēro valsts iestādēm un pilsoņiem. Tiesību akti, piemēram, Krimināllikums, Kriminālprocesa likums, Administratīvās atbildības likums, Administratīvā procesa likums, Civillikums, Civilprocesa likums un citi normatīvie akti, kas garantē, ka ikviens tiek tiesāts taisnīgi un ka valsts rīcība ir balstīta uz noteikumiem.
Eiropas Savienības ietekme uz tiesiskumu
Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, un Eiropas Savienības tiesību akti arī spēj ietekmēt valsts tiesiskumu. Eiropas Savienības Pamattiesību hartā ir nostiprinātas pamattiesības, kas piemērojamas visās Eiropas savienības dalībvalstīs, tostarp Latvijā. Šī harta garantē vārda brīvību, reliģijas brīvību, vienlīdzību un citas cilvēktiesības.
Eiropas Savienības tiesību akti – regulas un direktīvas – nodrošina vienotu tiesiskā regulējuma sistēmu dalībvalstīs. Tas ir svarīgi, lai nodrošinātu vienlīdzīgu piekļuvi tiesībām un regulētu ekonomisko darbību iekšējā tirgū.
Tiesiskums un Demokrātija
Tiesiskums ir būtisks demokrātijas elements, jo tas garantē, ka valsts darbība ir pārredzama, atbildīga un ierobežota ar likumiem. Tiesiskums aizsargā pilsoņu tiesības no valsts pārmērīgas iejaukšanās un nodrošina vienlīdzīgas iespējas visiem. Tiesiskums arī veicina uzticēšanos valstij un tās iestādēm, jo cilvēki var paļauties uz to, ka viņu tiesības tiks ievērotas un aizsargātas.
Kopumā, Latvijas tiesiskie akti un Eiropas Savienības tiesību normas kopā nodrošina tiesiskumu un likumību, veicinot demokrātiju un pamattiesību aizsardzību. Šie principi ir būtiski demokrātisku sabiedrību veidošanā, kurā valsts rīcība ir pārredzama, tiesiska un respektē pilsoņu tiesības.