Tiesību vara ir viena no būtiskākajām demokrātiskajām vērtībām gan Latvijā, gan visā Eiropas Savienībā. Tā ir princips, kas nodrošina, ka valsts varas izpildīšana un ierobežošana notiek saskaņā ar likumiem, kuru pamatā ir demokrātiski pieņemtas procedūras un ievērota cilvēktiesību ievērošana.
Tiesību vara ir neatdalāma no pārējām divām varas dalījuma jomām - izpildvaras un tiesu varas, nodrošinot, ka nav koncentrēta vara vienas iestādes rokās.
Latvijas Republika, kā neatkarīga valsts, ir uzņēmusies ievērot un aizsargāt tiesību varas principu, tādējādi garantējot iedzīvotāju pamattiesību un brīvību ievērošanu. Satversmes 1. pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga un suverēna valsts, tās vara pieder tautai, un tās vara tiek īstenota saskaņā ar Satversmi un citiem likumiem. Tas nozīmē, ka valsts iestādes, tostarp izpildvaras iestādes, ir ierobežotas un darbojas saskaņā ar likumiem, ko pieņēmusi Saeima.
Eiropas Savienība ir balstīta uz demokrātiskiem principiem, kas garantē dalībvalstu iedzīvotāju tiesību ievērošanu un piedalīšanos lēmumu pieņemšanā. Līgums par Eiropas Savienības darbību (LESD) nosaka, ka Savienības darbību veido demokrātiskas vērtības, cilvēktiesību ievērošana, tiesiskums un valstu tiesību ievērošana. Tas nodrošina, ka Eiropas Savienības iestādēm ir jārespektē dalībvalstu iekšējie tiesiskie un konstitucionālie noteikumi.
Piemēri tiesību varas principa ievērošanai Latvijā un Eiropas Savienībā
Tiesību varas principa ievērošana ir fundamentāla gan Latvijas, gan Eiropas Savienības (ES) kontekstā. Šajā kontekstā var minēt dažus piemērus:
Latvijā:
Eiropas Savienība:
Šie piemēri parāda, kā Latvijā un ES tiek ievērots tiesību varas princips, nodrošinot likumu ievērošanu, tiesu neatkarību un valsts iestāžu darbību, kas pamatojas uz demokrātijas principiem un cilvēktiesību ievērošanu. Tiesību vara ir būtiska demokrātiskās sabiedrības sastāvdaļa un nodrošina iedzīvotāju tiesību aizsardzību un sabiedrības pārredzamību.
Tiesību vara kā demokrātiskā vērtība ir būtisks pamats gan Latvijas, gan ES darbībai. Tā nodrošina likumu ievērošanu, iedzīvotāju tiesību aizsardzību un valsts pārvaldes procesu pārredzamību, veicinot sabiedrības uzticēšanos valsts iestādēm un starptautiskām organizācijām.