Demokrātija ir cilvēktiesību, brīvību un tiesiskuma pamats, kurā iedzīvotāji var piedalīties lēmumu pieņemšanā un valsts pārvaldē. Izvēle ir viena no būtiskākajām demokrātiskām vērtībām, kas sniedz pilsoņiem iespēju ietekmēt sabiedrību un valsts darbību. Latvija, kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, ir uzņēmusies saistības nodrošināt un aizsargāt demokrātijas principus, kā arī iekļauj šos principus normatīvajos aktos.
1. Latvijas Republikas Satversme un demokrātijas pamatprincipi:
Latvijas Republikas Satversme ir valsts pamatlikums, kurā ir nostiprināti demokrātijas principi. Latvijas Republikas Satversmes 1. pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga un demokrātiska valsts, kurā valda tiesiskums. Latvijas iedzīvotājiem ir tiesības izvēlēties un tikt ievēlētiem, kas nodrošina vienlīdzīgu līdzdalību politiskajā procesā.
2. Vēlēšanas un lēmumu pieņemšana:
Latvijas un ES normatīvie akti uzsvērti garantē pilsoņu tiesības piedalīties vēlēšanās un lēmumu pieņemšanā. Latvijā vēlēšanas notiek saskaņā ar Saeimas vēlēšanu likumu, kurā ir noteikta vēlēšanu procedūra un principi. Pašvaldības domes vēlēšanu likums reglamentē pašvaldību vēlēšanas un Pašvaldību likums – pilsoņu līdzdalību pašvaldību pārvaldē.
3. Eiropas Cilvēktiesību Konvencija:
Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts un arī Eiropas Cilvēktiesību Konvencijas dalībniece. Konvencija nodrošina tiesības uz demokrātiskām vēlēšanām un tiesības uz brīvu domu, saskarsmi un pulcēšanos. Lēmumu pieņemšanā ir jāievēro arī balsošanas brīvība.
4. Eiropas Savienības Principi:
Eiropas Savienības līgumi pamatojas uz vērtībām, kā brīvību, demokrātiju, cilvēktiesībām un tiesiskumu. Lisabonas līgums stiprina demokrātisku pārstāvniecību Eiropas Savienības institūcijās, piemēram, Eiropas Parlamentā. Tāpat pilsoņiem ir tiesības iesniegt Eiropas Pilsoņu iniciatīvu, kurā var ierosināt jaunu normatīvo aktu izdošanu vai grozīšanu Eiropas Savienības līmenī.
Secinājumi
Izvēle ir būtiska demokrātijas sastāvdaļa, kas iemieso pilsoņu aktīvu līdzdalību un ietekmi uz valsts vadību. Latvijas un Eiropas Savienības normatīvie akti nodrošina konkrētus mehānismus, kas garantē šo tiesību ievērošanu. Tajā pašā laikā demokrātijas saglabāšana prasa pilsonisko izglītību, informētību un iesaistīšanos, lai cilvēki spētu izmantot savas izvēles tiesības atbildīgi un informēti.