Griba jeb gribasspēks ir viena no būtiskākajām demokrātiskajām vērtībām, kas nodrošina indivīda tiesības un brīvības paust savas vēlmes un uzskatus, piedalīties lēmumu pieņemšanā, kā arī ietekmēt sabiedrības dzīvi. Latvijā un Eiropas Savienībā šīs vērtības ir cieši saistītas ar likumiem un normatīvajiem aktiem, kas garantē iedzīvotāju līdzdalību un ietekmi politiskajā procesā.
Latvijas Satversmes 1. un 2. pants nosaka, ka Latvija ir neatkarīga un demokrātiska valsts, kurā vara pieder tautai. Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem ir centrālā nozīme valsts pārvaldē un lēmumu pieņemšanā.
Piemēram, Biedrību un nodibinājumu likums garantē iedzīvotājiem tiesības veidot un piedalīties organizācijās, tādējādi veicinot gribas izpausmi un aktīvu līdzdalību kopienas attīstībā, ka sveicina demokrātiskās un pilsoniskās sabiedrības nostiprināšanu.
Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 11. pants aizsargā brīvību paust savu viedokli un informāciju. Tas nodrošina, ka iedzīvotāji var izmantot savu gribasspēku, lai paustu uzskatus un piedalītos sabiedriskajā diskusijā.
Iedzīvotājiem ir arī iespēja izmantot savu gribu, piedaloties vēlēšanās.
Latvijas Satversmes 6. pants nosaka, ka Saeimā tiek ievēlēti deputāti, izmantojot vispārīgās, tiešās un vienlīdzīgās vēlēšanas, kas nodrošina iedzīvotāju iespēju ietekmēt valsts vadību.
Eiropas Parlaments ir demokrātiska iestāde, kurā ievēlētie pārstāvji veicina iedzīvotāju vēlēto vērtību un intereses izpausmi, balstoties uz Eiropas Savienības Pamattiesību hartas principiem.
Lai gan gribasspēks ir demokrātijas pamatprincips, tam ir jādarbojas saskaņā ar noteikumiem un ierobežojumiem. Likumi attiecībā uz vēlēšanām, sabiedriskajām kārtībām un cilvēktiesībām nodrošina līdzsvaru starp indivīda tiesībām un sabiedrības interesēm.
Gribasspēks ir vērtība, kas veicina aktīvu pilsonisko līdzdalību un politisko procesu demokrātiskajā sabiedrībā. Latvijas un Eiropas Savienības normatīvie akti nodrošina iedzīvotājiem tiesības izmantot savu gribu, lai paustu viedokli, veidotu sabiedriskās organizācijas, piedalītos vēlēšanās un veicinātu politikas izstrādi, rūpējoties par demokrātijas un cilvēktiesību principu ievērošanu.