Dzīvība ir pamatvērtība, kas veido cilvēka cieņas un brīvības pamatu. Tā ir centrāla demokrātiskā vērtība, kas tiek aizsargāta un respektēta gan Latvijas valsts, gan Eiropas Savienības (ES) tiesību aktos.
Latvijas normatīvie akti:
Latvijas Republikas Satversme jeb Konstitūcija, ir pamatdokuments, kas noteikti apliecina dzīvības svarīgumu. Tā nosaka, ka ikvienam cilvēkam ir tiesības uz dzīvību un fizisko un mentālo veselību. Šis ir Satversmes galvenais pants, kas skaidri uzliek pienākumu valstij aizsargāt šīs tiesības.
Lai nodrošinātu šo aizsardzību, Latvijā ir izveidoti tiesību akti, piemēram, Krimināllikums, kas nosaka kriminālatbildību par dzīvības apdraudēšanu un nāves izraisīšanu. Šie likumi paredz sankcijas tiem, kas apdraud cilvēka dzīvību vai nodara tai kaitējumu, un tādējādi veicina dzīvības aizsardzību sabiedrībā.
Eiropas Savienības normatīvie akti:
Eiropas Savienība ir apņēmusies aizsargāt cilvēka dzīvību, un šo principu atspoguļo dažādi normatīvie akti un starptautiskie nolīgumi, kas piemērojami visā Eiropas Savienības teritorijā.
Viens no būtiskākajiem dokumentiem ir Eiropas Cilvēktiesību konvencija, kuru ir parakstījušas visas ES dalībvalstis. Šī konvencija aizliedz dzīvības atņemšanu un nāvessodu. Tas nozīmē, ka cilvēka dzīvība ir neaizskarama un var tikt ierobežota tikai ārkārtējos gadījumos, ievērojot stingrus procedurālus un tiesiskus nosacījumus.
Papildus tam, ES ir izstrādājusi Pamattiesību Hartu, kas nosaka vispārējas tiesības un principus attiecībā uz cilvēktiesībām. Šī harta apliecina dzīvības aizsardzību un cilvēka cieņas ievērošanu kā vienu no galvenajiem principiem.
Praktiski Piemēri:
Dzīvība ir demokrātiskā vērtība, kas tiek aizsargāta un respektēta gan Latvijas, gan Eiropas Savienības normatīvajos aktos. Šie tiesību akti veido pamatu cilvēktiesību ievērošanai un cilvēku cieņas saglabāšanai, veidojot taisnīgu un humānu sabiedrību.